Frenchtown Invite shortened by rain

Print Article

The Columbia Falls track squad competed in a rain-shortened meet in Frenchtown Saturday. Logan Stephens made a 21-4.5 first-place leap in the long jump. Ben Windauer was second in the pole vault with a leap of 12 feet and Logan Kolodejchuk took second in the shot put with a throw of 49-3.

Braxton Reiten was fifth in the 100 meter dash with a time of 11.70. Michael Hoerner took fourth in the 110 meter hurdles with 16.72. The boys rounded out the scoring with a 46.01 in the 1,600 relay.

Both the girls and boys took fifth overall. Dillon won the boys’ and girls’ titles.

On the girls’ side Kimberly Peacock was second in the 1,600 with 5:41.81. Josie Windauer took fourth in the pole vault with a leap of 8 feet and Angellica Street was third in the javelin throw with 117-10.

The team competed in the non-scoring Kalispell Invitational Tuesday (results below) and will travel to the Missoula Invitational on Saturday.

Kalispell Invitational

Tuesday

Legends Stadium

No Team Scores

Individual Results

Girls

100—1, Adrian Schnee, Glacier, 13.81. 2, Madde Boles, Flathead, J13.81. 3, Josie Windauer, Columbia Falls, 13.98. 4, Jordan Nelson, Bigfork, 14.04. 4, Kennedy Kanter, Flathead, 14.04. 6, Kaylee Kronsperger, Eureka, 14.08.

200—1, Lauren Schulz, Whitefish, 27.80. 2, Madde Boles, Flathead, 28.51. 3, Kaylee Kronsperger, Eureka, 28.93. 4, Lydia Kryshak, Whitefish, 28.98. 5, Tatum Russell, Flathead, 29.00. 6, Tilynne Vasquez, Flathead, 29.02.

400—1, Haile Norred, Bigfork, 58.87. 2, Annie Hill, Glacier, 59.00. 3, Ahna Kreitinger, Glacier, 1:01.76. 4, Josie Windauer, Columbia Falls, 1:04.18. 5, Kacey Hill, Glacier, 1:04.68. 6, Lydia Kryshak, Whitefish, 1:04.72.

800—1, Bryn Morley, Bigfork, 2:18.97. 2, Bailey Smith, Glacier, 2:24.48. 3, Nicole Bouma, Flathead, 2:24.84. 4, Anya Young, Bigfork, 2:25.41. 5, Bea Frissell, Polson, 2:31.21. 6, Mckay Guckenberg, Eureka, 2:34.77.

1,600—1, Annie Hill, Glacier, 5:10.44. 2, Molly Sitter, Polson, 5:50.48. 3, Naima Crowl, Polson, 5:53.10. 4, Meaghan Fisher, Flathead, 5:58.60. 5, Mckay Guckenberg, Eureka, 6:03.86. 6, Brooke Price, Eureka, 6:04.59.

3,200—1, Bea Frissell, Polson, 12:14.90. 2, Tyann Totten, Eureka, 12:29.98. 3, Ella Greenberg, Whitefish, 12:52.99. 4, Lizzy Mattson, Frenchtown, 13:00.67. 5, Avril Baines, Glacier, 13:03.21. 6, Kinzie Peterson, Glacier, 13:12.39.

100 Hurdles—1, Ahna Kreitinger, Glacier, 17.39. 2, Anna Cook, Whitefish, 17.50. 3, Kaitlyn Casazza, Columbia Falls, 17.78. 4, Kennedy Grove, Whitefish, 18.02. 5, Whitney Billi, Whitefish, 18.07. 6, Jaylyn Fitch, Flathead, 18.18.

300 Hurdles—1, Faith Sullivan-Brennan, Glacier, 50.28. 2, Kelsey Gillespie, Flathead, 50.44. 3, Aubry Grame, Glacier, 51.77. 4, Kaitlyn Casazza, Columbia Falls, 52.03. 5, Shea Siderius, Glacier, 52.44. 6, Shea Maisner, Bigfork, 52.80.

400 Relay—1, Bigfork ‘B’ 52.63. 2, Glacier ‘A’ 52.74. 3, Whitefish ‘A’ 53.13. 4, Flathead ‘A’ 53.5. 5, Flathead ‘C’ 54.31. 6, Columbia Falls ‘A’ 54.73.

1,600 Relay—1, Bigfork ‘B’ 4:11.84. 2, Glacier ‘C’ 4:18.71. 3, Flathead ‘A’ 4:20.42. 4, Frenchtown ‘B’ 4:26.68. 5, Columbia Falls ‘A’ 4:27.89. 6, Whitefish ‘A’ 4:32.03.

High Jump—1, Madde Boles, Flathead, 5-3. 2, Adrian Schnee, Glacier, 5-1. 3, Alice Wilde, Whitefish, 4-11. 4, Kenzie Harvey, Flathead, 4-7. 5, Kiernan Tullis, Eureka, J4-7. 6, Aubrie Rademacher, Glacier, J4-7.

Pole Vault—1, Gabby Eaton, Bigfork, 9-0. 2, Savannah Cheff, Flathead, 8-6. 3, Bridget Barta, Columbia Falls, 8-0. 4, Celeste Kimble, Glacier, 7-0. 5, Elena Jimenez, Flathead, J7-0. 6, Elizabeth Pacella, Eureka, J7-0.

Long Jump—1, Madde Boles, Flathead, 15-11.25. 2, Alivia Williams, Frenchtown, 15-3.5. 3, Kennedy Kanter, Flathead, 14-9. 4, Annie Robertson, Whitefish, 14-8.5. 5, Elizabeth Pacella, Eureka, 14-8.25. 6, Cadie Williams, Glacier, 14-8.

Triple Jump—1, Abi Fiske, Glacier, 34-0.5. 2, Elizabeth Pacella, Eureka, 33-1. 3, Jessica Wilson, Eureka, 32-11.75. 4, Abby Ellison, Bigfork, 32-11.5. 5, Reese Nissen, Bigfork, 32-0. 6, Aubrie Rademacher, Glacier, 31-7.5.

Shot Put—1, Nikki Krueger, Glacier, 38-1.25. 2, Adeline Richardson, Frenchtown, 36-8. 3, Emilie Hinrichs, Frenchtown, 36-6.5. 4, Courtney Mitchell, Glacier, 34-7. 5, Morgann Blanc, Flathead, 32-3.25. 6, Mya Mcneey, Glacier, 31-11.

Discus—1, Nikki Krueger, Glacier, 126-2. 2, Adeline Richardson, Frenchtown, 111-8. 3, Courtney Mitchell, Glacier, 101-9. 4, Tallia Sova, Columbia Falls, 94-1. 5, Samantha Waters, Flathead, 90-9. 6, Danica Jordan, Glacier, 90-0.

Javelin—1, Alyssa Wisher, Flathead, 114-4. 2, Libby Nagler, Whitefish, 109-9. 3, Angellica Street, Columbia Falls, 108-6. 4, Danica Jordan, Glacier, 105-7. 5, Kiara Burlage, Columbia Falls, 104-1. 6, Tallia Sova, Columbia Falls, 95-10.

Boys

100—1, Drew Turner, Glacier, 11.36. 2, Ethan Larson, Glacier, 11.41. 3, Bobby Lowry, Flathead, 11.69. 4, Braxton Reiten, Columbia Falls, 11.88. 5, Tanner Wilson, Polson, 11.89. 6, Eric Reyna, Flathead, 11.97.

200—1, Drew Turner, Glacier, 22.43. 2, Ethan Larson, Glacier, 22.88. 3, Micah Bucy, Flathead, 23.52. 4, Hunter Dana, Flathead, 23.73. 5, Eric Reyna, Flathead, 23.92. 6, Matthew Rensvold, Polson, 23.97.

400—1, Matt Farrier, Bigfork, 53.27. 2, Connor Lanier, Polson, 54.46. 3, Cole Gunderson, Flathead, 54.88. 4, Robert Hafemeyer, Flathead, 55.63. 5, Kyle Fear, Flathead, 56.48. 6, Zackary Pletcher, Columbia Falls, 56.74.

800—1, Jaden Anderson, Flathead, 2:00.24. 2, Tyler Combs, Glacier, 2:03.90. 3, Brock Rugg, Frenchtown, 2:06.77. 4, Quin Stewart, Polson, 2:08.37. 5, Eric Rebarchik, Frenchtown, 2:08.65. 6, Anders Holmquist, Frenchtown, 2:08.96.

1,600—1, Jaden Anderson, Flathead, 4:38.98. 2, Frank Dean, Frenchtown, 4:42.56. 3, Kyle Calles, Flathead, 4:44.47. 4, Brock Rugg, Frenchtown, 4:44.79. 5, Joseph Vanden Bos, Glacier, 4:49.20. 6, Elijah Boyd, Glacier, 4:52.27.

3,200—1, Ben Perrin, Flathead, 9:35.54. 2, Sage Wanner, Columbia Falls, 10:14.65. 3, Jaiden Rowe, Frenchtown, J10:14.65. 4, Joseph Vanden Bos, Glacier, 10:23.23. 5, Simon Hill, Glacier, 10:24.70. 6, Elijah Boyd, Glacier, 10:38.01.

110 Hurdles—1, Dawson Rinehart, Flathead, 16.45. 2, Chad Hemsley, Flathead, 16.96. 3, Andrew Durado, Glacier, 17.13. 4, Michael Hoerner, Columbia Falls, 17.65. 5, Drew Deck, Glacier, 17.69. 6, Cannan Smith, Eureka, 17.75.

300 Hurdles*—1, Chad Hemsley, Flathead, 41.30. 2, Dawson Rinehart, Flathead, 41.70. 3, Drew Deck, Glacier, 42.40. 3, Danny DiGiallonardo, Polson, 42.40. 5, Andrew Durado, Glacier, 42.90. 6, Jordan Buxton, Flathead, 43.16.

400 Relay—1, Glacier ‘B’ 43.21. 2, Flathead ‘A’ 44.25. 3, Polson ‘B’ 45.08. 4, Whitefish ‘A’ 45.58. 5, Glacier ‘C’ 45.89. 6, Columbia Falls ‘C’ 46.02.

1,600 Relay—1, Glacier ‘A’ 3:31.69. 2, Flathead ‘B’ 3:32.22. 3, Frenchtown ‘A’ 3:37.81. 4, Polson ‘A’ 3:40.52. 5, Flathead ‘A’ 3:43.19. 6, Bigfork ‘A’ 3:43.30.

High Jump—1, Micah Bucy, Flathead, 6-0. 1, Andy Thomas, Flathead, 6-0. 3, Hunter Nicholson, Glacier, 5-10. 3, Logan Taylor, Bigfork, 5-10. 5, Garrett Graves, Eureka, J5-10. 6, Sawyer Silliker, Whitefish, 5-7.

Pole Vault—1, Austin Green, Columbia Falls, 12-0. 2, Ben Windauer, Columbia Falls, J12-0. 3, Cannan Smith, Eureka, J12-0. 4, Sawyer Silliker, Whitefish, J12-0. 5, Denver Dicks, Whitefish, 11-6. 6, Zach Kasselder, Whitefish, J11-6.

Long Jump—1, Hunter Nicholson, Glacier, 20-9. 2, Logan Stephens, Columbia Falls, 20-6.25. 3, Bobby Lowry, Flathead, 20-1. 4, Andy Thomas, Flathead, 20-0. 5, Jacob Price, Frenchtown, 19-10.5. 6, Tyler Cote, Whitefish, 19-5.5.

Triple Jump—1, Andy Thomas, Flathead, 41-8.5. 2, Hunter Nicholson, Glacier, 41-4.5. 3, Garrett Graves, Eureka, 39-10.5. 4, Tyler Cote, Whitefish, 39-7. 5, Zander Wold, Whitefish, 38-10. 6, Sam Menicke, Whitefish, 38-4.75.

Shot Put—1, Michael Lee, Flathead, 47-3. 2, Owen Davis, Eureka, J47-3. 3, Tadan Gilman, Glacier, 47-1.75. 4, Jesse Mecham, Frenchtown, 46-11. 5, Cody Hartsoch, Glacier, 44-11. 6, Logan Kolodejchuk, Columbia Falls, J44-11.

Discus—1, Michael Lee, Flathead, 148-2. 2, Owen Davis, Eureka, 127-0. 3, Kellin Bemis, Glacier, 125-8. 4, Jesse Mecham, Frenchtown, 123-0.5. 5, Dawken Billi, Whitefish, 122-8. 6, Nash Grafe, Glacier, 118-0.

Javelin—1, Tadan Gilman, Glacier, 176-6. 2, Dakota Bridwell, Columbia Falls, 174-7. 3, Logan Kolodejchuk, Columbia Falls, 159-2. 4, Evan Todd, Glacier, 156-6. 5, Ben Windauer, Columbia Falls, 155-11. 6, Bennett McChesney, Glacier, 146-0.

*- hand timed

Print Article

Read More Sports

Glacier Twins win all week, get 10-in-a-row streak

June 21, 2017 at 7:51 am | Hungry Horse News The Glacier Twins A were unbeatable last Wednesday, defeating the Kootenai Rangers 25-0 in the first game, with Matt Morrison and Tyler Murphy both nabbing singles in a nine-run second inning. Murphy...

Comments

Read More

Bring the family to Ed Gallo Tournament in Whitefish

June 21, 2017 at 7:44 am | Hungry Horse News The 28th Annual Ed Gallo Memorial Wood Bat Baseball Tournament will run Thursday through Sunday. This tournament, hosted by the Glacier Twins and American Legion Roosevelt Post 108 of Whitefish, bega...

Comments

Read More

Glacier Twins win big at Helena tourney

June 14, 2017 at 8:31 am | Hungry Horse News The Glacier Twins A team swept the competition at the Cloninger Classic in Helena, nabbing wins every day. The Twins beat the Vauxhall Spurs 13-2 on Saturday morning. They scored five runs in the fi...

Comments

Read More

Softball all-state, all-conference

June 07, 2017 at 7:51 am | Hungry Horse News Columbia Falls senior softball players Peyton Kehr, KJ Schweikert, and Sydney Hovde were recently named first team all-conference and all-state. Trista Cowan, Hannah Freeman and Taylar Putnam were se...

Comments

Read More

Contact Us

(406) 892-2151
PO BOX 189, 926 Nucleus Avenue
Columbia Falls, MT 59912

©2017 Hungry Horse News Terms of Use Privacy Policy
X
X